Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lublinie oraz Stowarzyszenie „Wspierajmy się” z Bełżyc serdecznie zapraszają pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej (ośrodków pomocy społecznej, powiatowych centrów pomocy rodzinie, placówek opiekuńczo-wychowawczych) na szkolenie, które odbędzie się w dniu 14 października 2014 r. o godz. 10.00 w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Lublinie (parter).
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej
oraz innych ustaw przyjęta przez Sejm RP w dniu 25 lipca 2014 r.
Głownym celem szkolenia jest zapozananie uczestników z nowymi rozwiązaniami
w zakresie wspierania rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz zmianami wprowadzonymi nowelizacją. Jak również możliwościami pozyskiwania funduszy krajowych i unijnych
(Nowa Perspektywa 2014-2020) na realizacje zadań wskazanych w ustawie.
Szkolenie poprowadzi Pani Anna Kuszczuk – doświadczony trener i szkoleniowiec. Praktyk z kilkunastoletnim doświadczeniem w instytucjach zajmujących się opieką nad dzieckiem i rodziną. Autorka wielu programów i artykułów w zakresie opieki nad dzieckiem i rodziną.
Anna Kuszczuk od 15 lat prowadzi liczne specjalistyczne szkolenia dla kadry kierowniczej i pracowników pomocy społecznej, pracowników instytucji działających w systemie pomocy dziecku i rodzinie. Jest głównym specjalistą w Wydziale Wsparcia Rodziny, Pieczy Zastępczej oraz Adopcji Departamentu Polityki Rodzinnej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Była współtwórcą ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej jak również uczestniczyła w pracach nad poselskim projektem nowelizacji ustawy. Zajmuje się także programowaniem i opiniowaniem Nowej Perspektywy Unijnej na lata 2014-2020.
Program szkolenia
- 1. Ogólne założenia zmian wskazane w nowelizacji ustawy.
- 2. Zmiany przepisów ogólnych:
q zmiany w zakresie przetwarzania danych osobowych;
q konieczność wysłuchania dziecka.
- 3. Zmiany przepisów dotyczących działań profilaktycznych w szczególności:
- asystenta rodziny;
- placówek wsparcia dziennego-nowe standardy.
- 4. Zmiany przepisów dotyczących pieczy zastępczej rodzinnej, zmiany w zakresie:
- kwalifikacji rodzin zastępczych i prowadzących rodzinne domy dziecka;
- finansowania rodzin zastępczych;
- wprowadzenia funkcji kontrolnych dla zarządu powiatu i sposób ich realizacji;
- uszczegółowienie dokumentacji sytuacji dziecka;
- w zasadach przeprowadzania oceny zasadności pobytu dziecka w pieczy zastępczej;
- podmiotów pełniących funkcje organizatora i ich zadań.
- 5. Zmiany w funkcjonowaniu placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz rozwój rodzinnej pieczy zastępczej (deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej)
- zakres i zasady kontroli wojewody w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych i interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych.
- 6. Zmiany przepisów dotyczących usamodzielnień
- zmiany w zakresie indywidualnego programu usamodzielnienia oraz finansowania procesu usamodzielnienia.
- 7. Wprowadzenie przepisów dotyczących kontroli wojewody.
- 8. Wprowadzenie przepisów dotyczących zakładów opieki leczniczej.
- 9. Zmiany przepisów dotyczących procedur adopcji.
- 10. Nowe rozporządzenia w zakresie: standardów placówek wsparcia dziennego, procedur kontroli wojewody, karty dziecka w procedurze adopcji.
- 11. Zmiany w innych ustawach.
- 12. Pozyskiwanie środków przez jednostki samorządowe szczebla gminnego i powiatowego na realizację zadań wynikających z ustawy fundusze krajowe i unijne:
- NOWA PERSPEKTYWA FINASOWA 2014-2020 (poziom centralny i regionalny) m.in. w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego;
- kierunki, wytyczne, kwalifikowalność wydatków.
Podczas spotkania zapewniony zostanie poczęstunek (szwedzki stół, serwis kawowy oraz obiad).
Koszt szkolenia wynosi 170 zł brutto za uczestnika.
Liczba miejsc na szkoleniu ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w spotkaniu (z podaniem liczby uczestników, nazwisk oraz danych niezbędnych do wystawienia noty księgowej) do dnia 8 października 2014 r., a także o przesłanie ewentualnych pytań na adres email: wspierajmysie@gmail.com.
Noty księgowe zostaną rozdane uczestnikom po szkoleniu.
Rezygnacje ze szkolenia należy składać na piśmie najpóźniej do dnia, w którym upływa termin składania zgłoszeń. Brak pisemnej rezygnacji oraz niewzięcie udziału w szkoleniu będzie skutkowało obciążeniem Państwa całkowitym kosztem szkolenia. Dopuszcza się zmianę osoby zgłoszonej, po uprzednim poinformowaniu Organizatora jednak nie później niż na dzień przed szkoleniem.